
Франсоа Волтер
Напоследък ми идват в повече бутафорните протести и най-вече нарочно натрапените дребнави дебати и спорове. Имам чувството, че българите пропускат главното –Без икономическа независимост няма свобода за гражданите .
НОИ - Измама „Понци”, обричаща обикновените българи на нищета.
Самоосигуряващите и наетите (заедно с вноската на работодателя) в частния сектор - без заетите в селското стопанство, реално получават средно статистически около 1000 лв. възнаграждение и дължат около 300 лв. осигуровки на месец.
При средна продължителност на живота при мъжете в България от 69 години, заетите в частния бизнес имат средна продължителност на живота от 67 години. (обоснована от постоянен стрес и финансова несигурност, нередовни почивки, удължен работен ден, липса на адекватно квалитетно лечение)
Действащият закон предвижда 65 години възраст за пенсиониране и 40 години осигурителен стаж за мъжете в България от най-масовата, трета категория труд.
Така че българите от частния бизнес, имат перспективата, средностатистически, да получават пенсия 2 години при 40 години осигурителен стаж.
Сравнете с други държави -
Пенсионната възраст в Турция за мъжете е 44.9 години , при средна продължителност на живота им 74,9 години. - 30 г. получаване на пенсия
Пенсионната възраст в Гърция за мъжете е 57 години, при средна продължителност на живота им 76 години. – 19 г. получаване на пенсия
Пенсионната възраст във Франция за мъжете е 60 години, при средната продължителност на живота им 77,5 години. – 17,5 г. получаване на пенсия
Сега да видим, колко ще трябва да внесат трудещи се в НОИ за 40 години и колко биха спечелили те, ако инвестират дължимите осигуровки за своя сметка ?
Сумата от осигуровките за 40 години, в размер от 300 лв. на месец ( приемаме, че сумата е константна за да елиминираме инфлацията) е: 144 000 лв.
Но ако отчетем, че горните вноски биха могли да носят лихва, като депозити с лихва от 5% годишно над процента на инфлация, сумата нараства значително : 425 295 лв.
Статистически е доказано, че при инвестициите в успешен собствен бизнес и инвестирането в перспективни недвижими имоти, процентът на годишна възвращаемост се движи средногодишно от 10 до 20%. Така изчислена пропуснатата сума от хипотетично инвестирани осигуровките е както следва:
При 10% годишна възвращаемост: 1 698 147 лв.
При 20% годишна възвращаемост: 26 296 370 лв.
Оставям изводите от горните цифри да си ги направите сами. Признавам, че аз самият се изненадах от последната цифра и повторих изчисленията, но тя се оказа точна. Разбира се, 20% годишна възвращаемост се отдава само на добрите инвеститори, които постигат и много повече, докато 10 процентната е лесно постижима от повечето тях.
При положение, че срещу платените осигуровки, полагащите се здравни услуги не включват адекватна зъболекарска помощ и лекарства за лечение за повече от заболяванията, че винаги се налага да се плаща допълнително и че срещу авансово внесени не малки осигуровки, цели 40 години, се получават две години мизерна пенсия......
... как мислите, справедлива ли е българската „осигурителната” система и колко ще бъдат самоосигурените българи след 5 години, ако политическа класа продължи да ограбва българите чрез НОИ ?
„Опознай истината и тя ще те направи свободен“ –
евангелие на Йоан VIII, 32.
Следва: Старателно пазените МРЪСНИ ТАЙНИ на управляващите, за които вие не подозирате. „ОСИГУРИТЕЛНАТА” система е противоконституционна.