
Прочетен: 2359 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 26.02.2011 23:29
При свито потребление, ще последва увеличаване на фалитите и безработицата на всички бизнеси не от първа необходимост, с изключение на работещите за износ.
За повишаването на цените у нас съществува съществен потенциал, в предвид обстоятелството, че повечето от тях са значително по-ниски от европейските, поради 10 пъти по-ниския доход на българите.
Тъй като кризата и спадът на икономиката (стагнация) не е приключил, страна ще влезе в най-неприятното състояние – „стагфлация”, характеризиращо се с повишаващи се цени, намаляващо потребление и производство и повишаваща се безработица.
Високите цени ще предизвикат още по-голямо намаление на потреблението, което от своя страна ще подхранва спада на производството и увеличаване на безработицата. Процесът е самоподхранващ се и Пазарът не е в състояние сам да го прекрати.
За съжаление, Правителството се държи като мутра, която като свърши парите, вместо да си намали разходите, излиза на улицата и граби обикновените хора и после очаква ограбените да продължат да си носят доброволно държавния рекет, а не да сбират последни левове за храна и лекарства за децата си или да се махнат на далече. След което се изненадват от зейналата дупка в бюджета си...
Това е е толкова тъпо, че единственото логично обяснение е, че всъщност, целта е да се затрие България като Държава.
Фаталното е, че основните причини за подхранване на стагнацията у нас остават - голямата, скъпо платена и корумпирана администрация, полиция и войска, 45% имиграция на най-конкурентното работещо население, застаряващо и болно население и големия процент социално слаб и не желаещ да се труди, но подпомаган, цигански етнос, липсата на иновативен и конкурентен национален продукт и ноу-хау в световното разделение... и т.н.
Общото между България и Гърция е раздутата и корумпирана публична администрация, което обрича на неконкурентност националните им икономики и гарантира сериозни бъдещи кризи.
Проблемът на България не са високите заплати и пенсии на Гърция, които там се налага да бъдат намалени.
В България проблемът е ниското ниво на възнагражденията за труд и пенсии, което неумолимо и постоянно измуква качествените работници в "белите" икономики.
Увеличението на осигуровките и данъчната тежест подхранват щедро спада в българската икономика и не могат да решат действителния проблем на Държавата - нейната огромна раздутост, неефективност, корумпираност и разходи.
Изходът от това състояние на икономиката е един – политическа криза и народни бунтове от гладни и нямащи какво да губят българи.
След Лукановата и Виденовата зими, при положение, че бъде вдигнат данък добавена стойност, най-вероятно, ни чака „Бойковата” зима.
арх. Стойчо Парушев